Pranje rublja je neizostavan dio našeg svakodnevnog života, ali i dalje postoji mnogo mitova i zabluda oko ovog naizgled jednostavnog zadatka. U ovom blogu ćemo razotkriti najčešće mitove i pružiti vam istinite informacije koje će vam pomoći da bolje razumijete proces pranja rublja i poboljšate njegove rezultate. Krenimo redom.

Mit 1: Više deterdženta znači čistije rublje

Istina:

Mnogi vjeruju da će korištenje veće količine deterdženta rezultirati čišćim rubljem. Međutim, prekomjerno korištenje deterdženta može imati suprotan učinak. Višak deterdženta može ostati u tkanini, što uzrokuje nakupljanje ostataka koji mogu iritirati kožu, smanjiti sposobnost tkanine da diše i uzrokovati neugodne mirise. Također, višak pjene može oštetiti vašu perilicu rublja. Preporučljivo je slijediti upute proizvođača deterdženta i prilagoditi količinu prema stupnju prljavštine rublja i tvrdoći vode.

Mit 2: Vruća voda ubija sve bakterije

 Istina:

Iako je istina da vruća voda može ubiti mnoge bakterije i mikroorganizme, nije uvijek neophodna za učinkovito pranje rublja. Moderni deterdženti su formulirani tako da učinkovito čiste i u hladnoj vodi. Pranje u hladnoj vodi štedi energiju, a također pomaže u očuvanju boja i tkanina. Za dezinfekciju rublja, posebno kod bolesti ili kontaminiranih tkanina, korisno je koristiti odgovarajuće dezinfekcijske dodatke ili specijalne programe perilice rublja.

Mit 3: Omekšivač čini sva rublja mekšima i mirisnijima

Istina:

Iako omekšivači mogu učiniti rublje mekšim i mirisnijim, nisu prikladni za sve vrste tkanina. Na primjer, omekšivači mogu smanjiti upijajuća svojstva ručnika, sportskih odjevnih predmeta i pelena jer stvaraju sloj koji odbija vodu. Također, neki ljudi mogu biti osjetljivi na mirise i kemikalije u omekšivačima. Alternativno, možete koristiti prirodne opcije poput bijelog octa koji omekšava tkanine i neutralizira mirise bez dodatnih kemikalija.

Mit 4: Sušenje rublja na suncu uvijek je bolje

Istina:

Sušenje rublja na suncu može biti korisno jer sunčeva svjetlost djeluje kao prirodni izbjeljivač i dezinfektor. Međutim, pretjerano izlaganje sunčevoj svjetlosti može izblijediti boje i oslabiti tkanine. Osim toga, određene vrste tkanina, poput svile ili vune, mogu se oštetiti pod utjecajem sunčevih zraka. Optimalno je kombinirati sušenje na zraku i sušenje u sušilici, ovisno o vrsti tkanine i vremenskim uvjetima.

Mit 5: Sve mrlje se mogu ukloniti jednako

Istina:

Različite mrlje zahtijevaju različite metode uklanjanja. Ne postoji univerzalni način za uklanjanje svih mrlja. Na primjer, mrlje od masnoće bolje se uklanjaju toplom vodom i sredstvima za odmašćivanje, dok se mrlje od vina ili krvi bolje tretiraju hladnom vodom i specijalnim sredstvima za uklanjanje mrlja. Ključno je djelovati brzo i koristiti odgovarajuće proizvode za svaki tip mrlje.

Mit 6: Rublje treba prati odvojeno prema boji

Istina:

Pranje rublja prema boji je korisno za sprječavanje prijenosa boje, ali moderni deterdženti i perilice rublja smanjuju potrebu za strogim razdvajanjem. Postoji mnogo proizvoda na tržištu koji sprečavaju prijenos boje, omogućujući miješanje boja bez rizika. Ipak, kod novih ili intenzivno obojenih odjevnih predmeta preporuča se prvo pranje odvojeno kako bi se spriječila moguća oštećenja.

Mit 7: Ručno pranje je uvijek nježnije za osjetljive tkanine

Istina:

Ručno pranje može biti nježnije za neke osjetljive tkanine, ali moderni perilice rublja imaju specijalizirane programe za nježno pranje koji mogu biti jednako učinkoviti, ako ne i bolji, od ručnog pranja. Osim toga, ručno pranje može uzrokovati nejednaku raspodjelu deterdženta i nepotpuno ispiranje, što može oštetiti tkanine na duže staze. Ključno je koristiti odgovarajuće programe i deterdžente za osjetljive tkanine.

Mit 8: Pranje na višim temperaturama uvijek je bolje

Istina:

Pranje na višim temperaturama može biti učinkovito za jako zaprljano rublje, ali nije uvijek nužno ili korisno. Pranje na nižim temperaturama može biti jednako učinkovito uz odgovarajući deterdžent, a također štedi energiju i čuva tkanine. Pranje na visokim temperaturama može uzrokovati skupljanje, blijeđenje boja i oštećenje elastičnih vlakana u odjeći. Preporučuje se pranje osjetljivih tkanina i odjeće u boji na nižim temperaturama.

 

Mit 9: Sušilica uništava odjeću

Istina:

Sušilica može oštetiti određene vrste tkanina, ali moderna sušilica ima različite postavke koje omogućuju nježno sušenje. Ključno je pratiti upute na etiketama odjeće i odabrati odgovarajući program sušenja. Sušenje u sušilici može biti korisno za brže sušenje, sprječavanje skupljanja i smanjenje potrebe za glačanjem. Pravilno korištenje sušilice može produžiti vijek trajanja vaše odjeće.

 

Mit 10: Više okretaja znači bolji učinak pranja

Istina:

Broj okretaja perilice utječe na stupanj ispiranja vode iz rublja, ali veći broj okretaja ne znači nužno bolje pranje. Previsoki broj okretaja može oštetiti osjetljive tkanine i uzrokovati skupljanje ili razvlačenje odjeće. Optimalno je prilagoditi broj okretaja prema vrsti tkanine i stupnju prljavštine. Za osjetljive tkanine preporučuje se niži broj okretaja, dok se za čvrste tkanine može koristiti viši broj okretaja.

Mit 11: Pranje punog bubnja štedi vodu i energiju

Istina:

Iako pranje punog bubnja može biti učinkovito u smislu uštede vode i energije, pretrpavanje perilice može rezultirati lošijim učinkom pranja. Rublje treba imati dovoljno prostora za kretanje kako bi deterdžent i voda mogli učinkovito djelovati. Preporučuje se punjenje perilice do 80% kapaciteta kako bi se postigla optimalna ravnoteža između učinkovitosti pranja i uštede resursa.

 

Mit 12: Svi deterdženti su isti

Istina:

Nisu svi deterdženti jednaki. Različiti deterdženti formulirani su za specifične potrebe, kao što su deterdženti za osjetljive tkanine, deterdženti bez mirisa za osobe s osjetljivom kožom, te deterdženti za bijelo ili obojeno rublje. Također, postoje ekološki deterdženti koji koriste manje agresivne kemikalije. Važno je odabrati deterdžent koji najbolje odgovara vašim potrebama i tipu rublja koje perete. Pročitajte više o rtama deterdženata i kako ih koristiti na našem blogu https://www.iwash-uwash.com/zasto-postoje-razliciti-deterdenti-i-za-sto-ih-koristimo/

Mit 13: Korištenje izbjeljivača je uvijek najbolje za bijelo rublje

Istina:

Izbjeljivač može biti učinkovit za izbjeljivanje i dezinfekciju bijelog rublja, ali prekomjerno korištenje može oslabiti tkanine i uzrokovati žutilo. Postoje alternativne metode za održavanje bijelog rublja, kao što su korištenje sode bikarbone, bijelog octa ili specijaliziranih deterdženata za bijelo rublje. Također je korisno sušiti bijelo rublje na suncu jer sunčeva svjetlost prirodno izbjeljuje tkanine. Važno je pažljivo dozirati izbjeljivač i koristiti ga samo kada je to stvarno potrebno, kako bi se očuvala kvaliteta tkanine.

Mit 14: Glačanje na visokoj temperaturi je uvijek najbolji način da se riješite bora

Istina:

Iako glačanje na visokoj temperaturi može učinkovito ukloniti bore s nekih tkanina, nije prikladno za sve materijale. Osjetljive tkanine poput svile, vune i poliestera mogu se oštetiti pod utjecajem visokih temperatura. Za takve tkanine, bolje je koristiti niže temperature glačanja ili paru kako bi se spriječilo oštećenje. Provjerite upute na etiketi odjeće prije glačanja kako biste odabrali odgovarajuću temperaturu.

Mit 15: Pranje jastuka i pokrivača u perilici ih oštećuje

Istina:

Pranje jastuka i pokrivača u perilici može biti sigurno ako se pridržavate odgovarajućih uputa. Većina modernih perilica rublja ima programe za pranje većih predmeta poput jastuka i pokrivača. Preporučuje se koristiti nježne cikluse pranja i dodatne cikluse ispiranja kako bi se osiguralo potpuno uklanjanje deterdženta. Također je korisno sušiti jastuke i pokrivače u sušilici s nekoliko teniskih loptica kako bi se ravnomjerno rasporedila punjenja i spriječilo stvaranje grudica.

Mit 16: Nova odjeća ne treba prati prije prvog nošenja

Istina:

Iako nova odjeća može izgledati čisto, preporučuje se prati je prije prvog nošenja. Proces proizvodnje i transporta može ostaviti ostatke kemikalija, boja i prašine na tkanini. Pranje nove odjeće uklanja ove potencijalno iritantne ili štetne tvari te također omekšava tkaninu. Osim toga, pranje pomaže u sprječavanju prijenosa boje na druge odjevne predmete.

Mit 17: Svilena odjeća se smije samo kemijski čistiti

Istina:

Iako je kemijsko čišćenje često preporučeno za svilenu odjeću, mnogi svileni komadi mogu se pažljivo prati ručno ili u perilici rublja uz odgovarajući program. Ručno pranje svile u hladnoj vodi s blagim deterdžentom može biti sigurno i učinkovito. Ako perete svilu u perilici, koristite vrećicu za pranje i postavite perilicu na nježan ciklus s hladnom vodom. Važno je izbjegavati uvijanje ili trljanje svile kako bi se spriječilo oštećenje tkanine.

Mit 18: Dezinfekcija rublja je potrebna samo kada je netko bolestan

Istina:

Iako je dezinfekcija rublja posebno važna kada je netko bolestan, korisna je i u drugim situacijama. Rublje može sadržavati bakterije i mikroorganizme koje običan ciklus pranja možda neće potpuno ukloniti. Korištenje dezinfekcijskih sredstava ili pranje na višim temperaturama može pomoći u održavanju higijene, posebno za posteljinu, ručnike i donje rublje. Također, dezinfekcija rublja može biti korisna nakon posjeta javnim mjestima ili sportskih aktivnosti.

Mit 19: Svi programi pranja su isti

Istina:

Moderni perilice rublja nude različite programe pranja prilagođene specifičnim potrebama tkanina i stupnju prljavštine. Na primjer, postoje programi za osjetljive tkanine, pamuk, sintetiku, sportsku odjeću, kao i brzi programi za lagano zaprljano rublje. Korištenje odgovarajućeg programa pranja može značajno poboljšati rezultate i produžiti vijek trajanja vaše odjeće. Važno je upoznati se s opcijama koje vaša perilica rublja nudi i odabrati najprikladniji program za svako pranje.

Mit 20: Perilicu rublja ne treba održavati

Istina:

Redovito održavanje perilice rublja ključno je za njeno dugotrajno i učinkovito funkcioniranje. Održavanje uključuje čišćenje bubnja, filtera i ladice za deterdžent kako bi se spriječilo nakupljanje ostataka, plijesni i bakterija. Također, preporučuje se povremeno provoditi ciklus pranja na visokoj temperaturi s praznom perilicom i specijalnim sredstvima za čišćenje perilica. Pravilno održavanje perilice rublja ne samo da poboljšava njenu učinkovitost, već i produžava njen vijek trajanja.

Pranje rublja je svakodnevna aktivnost koja može postati mnogo učinkovitija i manje stresna uz poznavanje istina i mitova koji je okružuju. Korištenjem odgovarajućih metoda i proizvoda možete poboljšati rezultate pranja, očuvati kvalitetu vaše odjeće i uštedjeti energiju. Nadamo se da su vam ovi savjeti pomogli da razjasnite nedoumice i da će vaša odjeća biti čišća, mekša i dugotrajnija!

 

Otvori chat
1
Trebate pomoć?
Pozdrav! :)
Kako Vam možemo pomoći?